podstawowa pielęgnacja

PORADY » podstawowa pielęgnacja

Decydując się na psa bierzemy pełną odpowiedzialność, za jego wychowanie, żywienie, szczepienia a także odpowiednią dla rasy pielęgnację.

 

Co powinniśmy wiedzieć o codziennej pielęgnacji naszych psich przyjaciół?

 

Czesanie i szczotkowanie: jeżeli nie codziennie, to przynajmniej raz w tygodniu. Regularne czesanie spowoduje, że w szacie pupila nie będą pojawiać się żadne kołtuny (szczególnie pod pachami, za uszami i pod brzuchem). Natomiast psom krótkowłosym poprzez szczotkowanie zapewnimy masaż, który pozytywnie wpływa na ukrwienie i ogólną kondycję, usuniemy część martwego włosa i oczyścimy sierść z zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest użycie sprzętu odpowiedniego do rodzaju szaty, jej długości i struktury.


Kąpiel: ma za zadanie oczyścić sierść i skórę psa z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju. Jednak podczas kąpieli oprócz brudu pies pozbywa się ochronnej warstwy tłuszczu, jego skóra i szata ulegają wysuszeniu, co powoduje ich szybsze późniejsze zabrudzenie oraz kołtunienie się. Dlatego konieczne jest po kąpieli zastosowanie preparatów nawilżających i natłuszczających.

Kąpiele mogą być pielęgnacyjne, czyli oczyszczające oraz lecznicze z zastosowaniem specjalnych szamponów i innych preparatów zaleconych przez lekarza weterynarii.

Zawsze przed kąpielą psa należy bardzo dokładnie rozczesać. Temperatura wody powinna wynosić około 38 stopni Celsjusza. Psa moczymy, nakładamy szampon, a następnie masujemy (nie zapominając o głowie, okolicach odbytowych i genitalnych) i dokładnie spłukujemy. Czynność tę można powtórzyć. Następnie nakładamy odżywkę, którą również spłukujemy wodą.

Wycierając szatę unikajmy mocnego tarcie, żeby nie doprowadzić do splątania i skołtunienia sierści.

Następnie susząc suszarką dokładnie rozczesujemy sierść  aż do całkowitego wyschnięcia. Powietrze z suszarki nie może być zbyt gorące, aby nie poparzyć skóry psa. Poza tym zbyt gorące powietrze dodatkowo mocno wysusza włos i sprawia, że staje się on łamliwy.

Kąpiel psa w warunkach domowych najlepiej przeprowadzić po ostatnim spacerze (szczególnie w chłodnych miesiącach).

! Pamiętajmy, że do kąpania psa NIE wolno używać ludzkich kosmetyków ponieważ odczyn pH skóry psa wynosi ok. 7,35, a pH skóry człowieka wynosi 5,5.


Pielęgnacja okolic oczu: polega na codziennym usuwaniu wydobywającej się wydzieliny. Niektóre rasy mają szczególną tendencję do łzawienia. Dlatego bardzo ważne jest codziennie przemywanie okolic oczu przegotowaną wodą, a po wyschnięciu posmarować białą wazeliną (dzięki wazelinie łzy spływają po sierści gładko bez wsiąkania we włosy.

Spływające łzy powodują nie tylko przebarwienia, ale również zaschnięte mogą doprowadzić do silnych podrażnień skóry. U raz długowłosych zaleca się spinanie włosów lub regularne wycinanie ich nożyczkami

W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy zwrócić się  o poradę do lekarza weterynarii.


Pielęgnacja uszu: polega na codziennejobserwacji stanu ucha od wewnętrznej strony zwracając uwagę na zmiany naskórka w ich obrębie, oraz obserwacji kanału słuchowego pod względem występującej w nim wydzieliny. Należy zwracać szczególną uwagę na jej kolor, zapach, konsystencję.

U ras, którym rosną włosy w uszach należy je systematycznie usuwać, ponieważ pozostając w środku oblepiają się woszczyną doprowadzając do zatkania kanału słuchowego, a brak dostępu powietrza może doprowadzić do zapalenia bakteryjnego lub grzybiczego. Regularne usuwanie z wnętrza ucha porastających je włosów zwykle  obniża ryzyko infekcji.

Na rynku mamy wiele dostępnych płynów, które po wpuszczeniu do ucha rozpuszczają wydzielinę, musimy tylko wytrzeć nadmiar wypływającej wydzieliny.

Gdy pies zbyt często potrząsa głową, drapie okolice uszu, dotyk tam sprawia mu ból, lub z uszu wydobywa sie cuchnąca wydzielina, a także w innych niepokojących wypadkach należy  zgłosić sie do lekarza weterynarii, który zaordynuje odpowiednie leczenie.


Usuwanie podszerstka: zabieg ten jest konieczny u wszystkich ras posiadających podszerstek, szczególnie w okresach sezonowej wymiany włosów. Polega na usunięciu martwego podszytu za pomocą odpowiednich narzędzi dostosowanych do typu szaty. Regularne usuwanie podszerstka pozytywnie wpływa na stan skóry psa, ponieważ martwy podszerstek zbija się i filcuje utrudniając dostęp powietrza do skóry, co może prowadzić do powstania stanów zapalnych, nadmiernego wydzielania łoju, infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Kolejnym pozytywem tego zabiegu jest: MNIEJ sierści w domu.


Usuwanie kołtunów: zabieg bardzo czasochłonny i niezbyt przyjemny dla psa. Polegający na mechanicznym usuwaniu zbitej szaty za pomocą odpowiednich narzędzi. Psy mocno sfilcowane najlepiej jest ostrzyc higienicznie, co jest bardziej dla nich komfortowe, zamiast męczyć je wielogodzinnym rozczesywaniem.

Niestety nie ma magicznego sposobu na szybkie ich pozbycie się. Jedyny sposób, który znamy jest regularne czesanie (przynajmniej raz w tygodniu), żeby nie dopuścić do kołtunów.


Trymowanie: polega na usuwaniu martwych włosów okrywowych za pomocą specjalnych narzędzi. Zabieg ten stosuje się u psów szorstkowłosych (np.: sznaucery, część terierów) i u ras o szacie kombinowanej (np.: cocker spaniele, setery). Nie wolno usuwać żywego włosa, ponieważ powoduje to ból u psiaka oraz można spowodować podrażnienie skóry. Natomiast usuwając „przenoszony” włos również może powstać podrażnienie skóry oraz rzadkie trymowanie może dać efekt łysych plam, ponieważ większość włosa jest martwa i gotowa do usunięcia. Dlatego decydując się na trymowanie psa należy pamiętać, że zabieg należy wykonywać dość często i systematycznie (co kilka tygodni).

Po trymowaniu  pies ma piękny, zdrowy, lśniący odrost o mocnym nasyceniu koloru, i wcale nie gubi włosa. Regularne trymowanie psa jest ważne dla jego zdrowia oraz kondycji skóry i włosów.