przygotowanie psa do wizyty w salonie

PORADY » przygotowanie psa do wizyty w salonie

Przyzwyczajanie psa do zabiegów pielęgnacyjnych należy rozpoczynać już w wieku szczenięcym. Oswojenie z zabiegami pielęgnacyjnymi pozwoli zaoszczędzić stresu psom, które będą przyszłości uczęszczały do groomera.  Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które powinny być przeprowadzane w celu przyzwyczajenia pupila do zabiegów. Ćwiczenia są skierowane zarówno dla szczeniąt jak i psów dorosłych.

! PAMIĘTAJ

Nie przeprowadzaj ćwiczeń, gdy pies jest rozbawiony, podekscytowany, wykorzystaj chwile uspokojenia i odpoczynku. Wszystkie ćwiczenia powinny być dla psa przyjemne i komfortowe.

Podstawą jest zaufanie psa do człowieka. Dlatego nie wykonuj żadnych zabiegów na siłę i „nie walcz” z psem. Nie wolno na siłę przytrzymywać wyrywającego się psa, gdyż to wzmaga jego lęk, który niekiedy może spowodować agresywne zachowanie, trudne do wyeliminowania.

Pamiętaj o nagradzaniu wszystkich właściwych zachowań psa.

Zawsze zachowaj spokój. Twoje ruchy powinny być spokojne i opanowane, można mówić do psa łagodnym głosem.

Ćwiczenia:

1. Stawianie psa na stole / wstawianie do wanny:  delikatnie stawiamy psa na stole. Spokojne stanie nagradzajmy smakołykami, a następnie zestaw psa na podłogę (Uważaj żeby pies sam nie zeskoczył!). To samo z wanną: wstawiamy i nagradzamy spokojne stanie (oczywiście do pustej wanny) i po chwili wyjmujemy psiaka.

2. Przyzwyczajanie do szczotki: systematycznie przyzwyczajamy psa do czesania szczotką lub grzebieniem. Pamiętajmy żeby czesać wszystkie miejsca również pachy, pachwiny, brzuszek, za uszami, pyszczek. Spokojne zachowanie nagradzamy smakołykami.

3. Przyzwyczajanie do suszarki:  na początku najlepiej włączyć suszarkę w dużej odległości i nagradzać smakołykami spokojne zachowanie psa. Stopniowo zmniejszamy odległość suszarki od psa i pomalutku zaczynamy kierować suszarkę w stronę psa (najlepiej na tylną cześć ciała). Pamiętajmy, żeby podmuch był jak najlżejszy i żeby nie był za gorący. I również nagradzamy spokojne zachowania psa.

4. Łapki i uszy: pamiętajmy o przyzwyczajaniu do dotyku również tych części. Delikatnie masujemy, dotykamy, głaszczemy i dajemy nagrody jak piesek jest grzeczny. Pamiętajmy o dotykaniu opuszków i skóry pomiędzy palcami.

5. Oczy:  delikatnie przytrzymujemy główkę i przemywamy oczy psa. Najpierw suchym wacikiem, a później nasączonym przegotowaną wodą.

6. Dotyk obcej osoby:  przy każdej nadarzającej się sytuacji pozwalajmy obcym osobom dotykać psa, a nawet wykonywać powyższe czynności, ale pamiętajmy cały czas, żeby był zachowany spokój i nagrody.

 

PIERWSZA WIZYTA SZCZENIAKA W SALONIE
Około 3-4 miesiąca warto udać się na pierwszą wizytę do groomera w celu zapoznania szczeniaka ze stołem groomerskim, narzędziami i jeżeli będzie to możliwe podstawowymi zabiegami (np. kosmetyka oczu, uszu, obcięcie pazurków itp.). Ilość dodatkowych czynności wykonanych przez fryzjera powinna być dostosowana do możliwości szczeniaka. Wizyta powinna być w przyjaznej atmosferze, co wpłynie na pozytywne skojarzenia z salonem pielęgnacyjnym.
Bardzo ważne są pierwsze skojarzenia u psów, dlatego gorąco zapraszamy właścicieli szczeniąt na pierwsze wizyty zapoznawcze. Wizyta obejmuje: zapoznanie ze stołem groomerskim, urządzeniami i narzędziami a także obcięcie pazurków oraz kosmetykę oczu, uszu i opuszek łap, a także porady związane z pielęgnacją pupila.

PIERWSZA WIZYTA PSA DOROSŁEGO W SALONIE
Zasady postępowania są takie same jak ze szczenięciem: krok po kroku, delikatnie i spokojnie należy przyzwyczajać psa do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych oraz działania akcesoriów pielęgnacyjnych. Również należy pamiętać o stosowaniu nagród w postaci np. smakołyków.